Ruszyły konsultacje w sprawie ruchu kołowego w III Alei

Ruszyły konsultacje w sprawie ruchu kołowego w III Alei

Ruszyły konsultacje w sprawie ruchu kołowego w III Alei

Od 25 marca mieszkańcy Częstochowy będą mogli wziąć udział w głosowaniu na preferowany wariant organizacji ruchu kołowego w III Alei NMP.

Ankieta pojawi się na stronie  oraz w wersji papierowej, która dostępna będzie między innymi w informacji ogólnej magistratu, w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych, a także w siedzibie rady dzielnicy Śródmieście i Podjasnogórskiej.

Trzy warianty organizacji ruchu, które znajdą się w ankiecie zostały uzgodnione 18 marca w czasie spotkania konsultacyjnego, poświęconego koncepcji organizacji ruchu w III Alei. Z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz ekspertami z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, policji i straży miejskiej swoje propozycje konsultowali mieszkańcy Częstochowy, w tym spora grupa przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w III Alei, a także członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, Śląskiej Inicjatywy Rowerowej oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

– W trakcie blisko trzygodzinnego spotkania, wśród jego uczestników zaznaczyły się wyraźnie dwie opcje – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta. – Miłośnicy komunikacji miejskiej, rowerzyści oraz część obecnych w ratuszu przedstawicieli starszego i nie tylko starszego pokolenia częstochowian, optowali za zakazem lub znaczącym ograniczeniem ruchu w III Alei. Jednocześnie opowiadali się za powrotem w III Aleję autobusów lub busów MPK, podając przykłady wielu rozwiązań europejskich. Natomiast przedsiębiorcy i ich sympatycy, obawiający się o to, że zamknięcie dla ruchu III Alei będzie skutkować brakiem klientów i upadkiem działających tam firm, byli za pozostawieniem ruchu na obu nitkach III Alei. Także z dopuszczeniem środków komunikacji miejskiej – dodaje Tutaj.

Podczas spotkania zaprezentowano cztery warianty organizacji ruchu, z których wybrano trzy pierwsze, dokładając przy każdym z ich – opcjonalnie – ponowne wprowadzenie komunikacji miejskiej w III Alei. W zakresie, na jaki pozwalają obecne uwarunkowania drogowo-przestrzenne tego fragmentu Alei. To właśnie na jedną z propozycji będzie można głosować za pomocą specjalnie przygotowanej ankiety.

Wariant pierwszy zakłada całkowity zakaz ruchu kołowego na obu jezdniach III Alei Najświętszej Maryi Panny. Wyjątkiem będą rowerzyści, samochody zaopatrzenia w godzinach 22.00 do 10.00 oraz osoby, które muszą dojechać do posesji nr 54, 58/60 i 62. Wariant ten zakłada również ewentualne pozostawienie ruchu taksówek na jezdni północnej. Opcjonalnie, komunikacji miejskiej.

Drugie z prezentowanych rozwiązań dopuszcza ruch kołowy na obu jezdniach III Alei. Ten wariant obowiązujący obecnie.

W kolejnym wariancie zaproponowano całkowity zakaz ruchu kołowego na południowej jezdni III Alei za wyjątkiem rowerzystów i zaopatrzenia w godzinach 22.00 – 10.00 i dopuszczenie ruchu kołowego na jezdni północnej. Może on obowiązywać przez cały rok, bądź tylko w sezonie letnim.

autor: Natalia Majer

Podziel się!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Sprawdź także:

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *