20 maja, 2024
upadlosc konsumencka przez duze dlugi

Upadłość konsumencka to proces, który pozwala osobom fizycznym wyeliminować lub zrestrukturyzować swoje długi pod kuratelą sądu upadłościowego. Jest to poważna decyzja finansowa, niosąca ze sobą istotne konsekwencje. Co warto wiedzieć na temat ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka – co to jest?

Tego typu upadłość dedykowana jest dla osób fizycznych, czyli takich, które nie prowadzą własnego biznesu. Pozwala ona na łatwiejsze pozbycie się ciążących długów, nawet w większej wysokości, które spowodowały niewypłacalność. Upadłość konsumencka jest prowadzona przed sądem, który bada, czy spełnione zostały wszystkie warunki do jej ogłoszenia. Konieczne jest zatem wniesienie odpowiedniego wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Upadłość wprawdzie zapewnia natychmiastową ulgę, ale ma długoterminowe konsekwencje finansowe. Może to mieć wpływ na zdolność do zabezpieczenia pożyczek, zamieszkanie i przyszłe losy finansowe.

Czym skutkuje upadłość konsumencka?

Proces sądowy dotyczący ogłoszenia upadłości służy do stworzenia planu spłaty zadłużenia, umożliwiającego danej osobie restrukturyzację i spłatę części lub całości zadłużenia w średnim okresie od 3 do 5 lat. Po takim procesie pozostałe kwalifikujące się długi są zazwyczaj spłacane, co oznacza, że dana osoba nie jest już prawnie zobowiązana do ich spłaty. Inne długi mogą zostać umorzone na koniec planu spłaty. Dłużnicy mogą przy tym zachować niektóre swoje aktywa i nadrobić zaległości w spłacie, co czyni tę opcję odpowiednią dla osób o regularnych dochodach.

Ogłoszenie upadłości ma znaczący negatywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej i może pozostać w raportach kredytowych BIK i BIG przez kilka lat. W efekcie upadłość może utrudnić zakwalifikowanie się do nowego kredytu, a jeśli zostanie zatwierdzony, jego stopy procentowe mogą być wyższe. W niektórych przypadkach upadłość wymaga sprzedaży nieruchomości – domu, mieszkania. Wtedy otrzymać można pieniądze na najem nowego lokum na określony czas.

Gdzie szukać pomocy w upadłości konsumenckiej?

Przed podjęciem decyzji zasięgnij porady specjalistów z zakresu prawa i finansów. Mogą pomóc w ocenie sytuacji danej osoby i poprowadzić ją przez dostępne opcje. Gdy potrzebne jest takie wsparcie, aby łatwiej ogłoszona została upadłość konsumencka Katowice to jedno z miast, w którym działają firmy pomagające w jej prowadzeniu. Dzięki ich wsparciu można otrzymać kompleksową pomoc w całym procesie. Podsumowując, upadłość konsumencka może być realnym rozwiązaniem dla osób borykających się z wysokim zadłużeniem, należy jednak dokładnie rozważyć jej zalety i wady oraz rozważyć alternatywne opcje.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Dodaj komentarz